Bojanovský ryzlink

Rod rodiny Lekavých hospodaří již několik generací na pozemcích Dolních Bojanovic , ležících v jižní části Moravy ve vinařské oblasti Slovácko. V současnosti hospodaříme na ploše asi 6 ha plodných vinic, které postupně rozšiřujeme. Vinice jsou situovány  převážně jihozápadním směrem, což má velmi příznivý vliv na zrání hroznů. Vyrábíme láhvová odrůdová vína z vlastních vinic, která jsou ošetřována pouze Bio přípravky, bez použití pesticidů. Hroznový mošt získaný z naších vinic odkalujeme a následně kvasíme tradiční metodou bez zbytečného zasahování do kvasného procesu, a také bez přidávání tzv. ušlechtilých kvasinek, čímž si výsledný produkt - víno zachovává svoji vlastní odrůdovost a také typičnost naší vinařské oblasti a viniční trati bojanovského katastru. Velice vyhledávaným vínem z dolnobojanovského katastru je odrůda Ryzlink rýnský, který naši obec Dolní Bojanovice nejvíce proslavil pod názvem Bojanovský ryzlink a byl zdrojem dobrých příjmů vinařů a na jeho ochranu byla vydána v roce 1738 Listina o zákazu padělání Bojanovského ryzlinku. Bojanovský ryzlink se stal pro svoji kvalitu, chuť, plnost a aromatickou vůni vyhledávaným po celé Rakousko-uherské monarchii. Za vlády Františka Josefa I. se kvalitní víno dodávalo do Vídně na císařský dvůr. V roce 1898 bylo poctěno Zlatou medailí víno Jana Bohůna z Dolních Bojanovic, kterou osobně udělil František Josef I. při návštěvě města Hodonína. V následujících letech byl Bojanovský ryzlink pravidelně dodáván do císařského Hofburgu ve Vídni. Občané Vídně nazvali toto víno " Císařským vínem ".

Od roku 2015 jsme majiteli této ochranné známky - Bojanovský ryzlink a Císařské víno . Pod tímto názvem uvádíme na trh od roku 2018 náš Ryzlink rýnský pěstovaný výhradně ve viničním katastru Dolních Bojanovic, pěstovaný a vyráběný výše uvedeným způsobem.

Barva vina  Vína se vyznačuji zelenkavě žlutou barvou. Starší, nazrálejší vína dosahují batvy zlatožluté, někdy až jantarové.
Vůně vína se liší v závislosti na ročníku, vyzrálosti a poloze. U mladších vín se výrazněji projevuje ovocná složka - broskve, meruňky nebo citrusové plody. U starších vín se potom objevují krásné květnaté tóny přecházející do medovosti a petrolejovosti.
Chuť vína bývá plná, osvěžujíci s pikantní kyselinkou, která ho předurčuje k dlouhodobému zrání.
Víno a jídlo - Ryzlink rýnský patří k nejuniverzálnějšim gastronomickým vínům.Suchá vína skvěle pasují k lehkým úpravám ryb, drůbeže, stejně skvěle také doplňuje tučnější masité pokrmy. Sladší vína díky vyváženosti kyselin s většího zbytkového cukru se hodí k dezertům. 

Zveme Vás tímto k nevšedním zážitkům při popíjení našeho Bojanovského ryzlinku

 

Dárkové balíčky